Seks, kwitnące wiśnie i pamiętniki. W lato chwyć za te książki
Co poczytać, gdy za oknem brakuje słońca? Wybraliśmy pięć najnowszych książek, które mogą was zainteresować. Wśród nich historia Anglika, który wyjechał uczyć angielskiego w Japonii czy Irlandczyka, który postanowił pozwać papieża.
"Anglik w Japonii. 10 lat w Kraju Wschodzącego Słońca"
Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają od środka programy, dzięki którym można wyjechać do pracy na drugi koniec świata? Pewien Anglik postanowił sprawdzić, jak to będzie, gdy zgłosi się do pracy nauczyciela języka angielskiego w Japonii. Żeby mieć większe szanse w procesie rekrutacji, w swoim podaniu zaznacza, że z chęcią uda się gdzieś na wieś, na prowincję. Tu mały spoiler: udaje mu się spełnić swoje życzenie. Chris zostaje wybrany na jednego z nowych nauczycieli, którzy będą pełnić obowiązki w którejś z japońskich szkół. Po drodze jednak musi przejść specjalne szkolenie i... przeżyć swoje pierwszej chwile w kraju kwitnącej wiśni. Opisuje to wszystko w pełnej humoru i pokrętnych opowieści książce, która będzie świetną pozycją na lato.
Facet, który w ogóle nie znał japońskiego, nie miał też żadnego doświadczenia dydaktycznego jest przekonany, że może stać się najszybszej wyrzuconym z pracy nauczycielem w historii. Nie tak prędko! Od razu zaznaczamy, że podróż Chrisa przez japoński system oświaty trwa dłużej niż kilka chwil, a całą swoją 10-letnią przygodę opowiada także na popularnym kanale na YouTube.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rekordziści. Te filmy zarobiły najwięcej, kwoty przyprawiają o zawrót głowy
"Co zostawiliście za sobą?"
W 2014 roku w Jemenie wybuchła wojna, która trwa do dziś. W jej wyniku zginęło 150 tysięcy ludzi, głód towarzyszący konfliktowi pochłonął zaś ponad 220 tysięcy ofiar. Rok po wybuchu wojny Buszra al-Maktari postanowiła udokumentować cierpienie cywilów i, zainspirowana reportażami Swietłany Aleksijewicz, przez dwa lata jeździła po kraju z narażeniem życia, by zebrać ponad 400 świadectw. To właśnie owe świadectwa składają się na "Co zostawiliśmy za sobą?".
Al-Maktari przeplata relacje ofiar milicji Husich i koalicji kierowanej przez Arabię Saudyjską. Wyłania się z nich dramatyczny obraz ugrzęźnięcia w kleszczach wojny, za którą nie odpowiadają i na którą nie mają wpływu. Kronika konfliktu w Jemenie przypomina o skali ludzkiej tragedii kryjącej się za nagłówkami gazet i stanowi zarazem oskarżenie społeczności międzynarodowej o współudział – od dekady światowe i regionalne mocarstwa nie zrobiły bowiem nic, by ulżyć cierpieniom Jemeńczyków.
"Zdradzony przez Kościół. Historia chłopca, który pozwał papieża"
Wraz z początkiem lipca w księgarniach pojawiła się książka Colma O’Gormana, aktywisty, byłego polityka i dyrektora Amnesty International w Irlandii. Colm odważnie opowiedział o tym, jak w wieku 15-17 lat był molestowany przez katolickiego księdza, Seána Fortune’a. Nie był jego jedyną ofiarą. Na przestrzeni lat okazało się, że ksiądz skrzywdził 29 chłopców.
W 1998 r. Colm pozwał biskupa rzymskokatolickiej diecezji Ferns, nuncjusza papieskiego w Dublinie i ówczesnego papieża Jana Pawła II. Sprawa przeciwko diecezji w Fern zakończyła się w 2003 r. Doszło do ugody, w ramach której kler przyznał się do zaniedbań, a także zdecydowano o wypłaceniu Colmowi odszkodowania w wysokości 300 tys. euro.
Na tym O’Gorman nie zakończył mówienia o krzywdach. Udokumentował swoją sprawę w filmie dokumentalnym BBC Suing the Pope ("Pozwać papieża"). Ksiądz, który molestował Irlandczyka, popełnił samobójstwo w 1999 r. tuż przed rozpoczęciem procesu. Stawiano mu w sumie aż 66 zarzutów o skrzywdzenie 29 chłopców, z których dwóch po latach od krzywd popełniło samobójstwo. Ksiądz, choć miał być sądzony, został wypuszczony za kaucją z aresztu. W swoim domu przyjął śmiertelną dawkę narkotyków i alkoholu. Jego ciało znalazła gosposia.
"Przepraszam za brzydkie pismo. Pamiętniki wiejskich kobiet"
Może teraz coś lżejszego? Nie tak dawno temu mieliśmy prawdziwy boom na książkę "Chłopki" Joanny Kuciel-Frydryszak. I trochę w tym klimacie podsuwamy wam nowości od wydawnictwa Czarne. Autorce "Przepraszam za brzydkie pismo", Antoninie Tosiek, udało się dotrzeć do setek oryginalnych rękopisów i maszynopisów nadesłanych na konkursy przez kobiety ze wsi, a także po dane statystyczne i opracowania naukowe dotyczące życia mieszkanek wsi XX wieku.
Wydawnictwo opisuje: "Dla wielu bohaterek tej książki spisywanie wspomnień było aktem uznania, że ich historia zasługuje na uwagę. Po raz pierwszy miały okazję przyjrzeć się osobistym doświadczeniom i nadać im znaczenie wykraczające poza sferę prywatną. Opowiadały własnymi słowami o przemocy, biedzie czy wstydzie i w ten sposób sprzeciwiały się dominującym normom społecznym i kulturowym". W latach 1933–1995 w konkursach pamiętnikarskich dla mieszkańców wsi mogło wziąć udział nawet dziewięćdziesiąt tysięcy kobiet. Co pisały w swoich listach. Książka dostępna w sprzedaży od 30 lipca tego roku.
"Polaków seks powszedni"
"Najśmielsza opowieść o seksie, jaką kiedykolwiek przeczytacie" - takim hasłem wydawnictwo Harde promuje książkę Ewy Wąsikowskiej-Tomczyńskiej. Autorka zebrała ponad 50 historii Polek i Polaków, którzy opowiadają o swoim intymnym życiu.
"W każdym rozdziale cztery opowieści – dwie kobiece i dwie męskie. Bardzo różni bohaterowie. Wychowani w odmiennych warunkach i środowiskach, mający całkiem inne potrzeby i dokonujący niełatwych wyborów życiowych. Dzielą ich pokolenia, życie stawia przed nimi trudne wyzwania. Łączy ich jednak to, że zdecydowali się podzielić swoimi doświadczeniami, emocjami i problemami" - zapowiada wydawnictwo. A taka – nomen omen – pozycja na lato wydaje się ciekawym wyborem, szczególnie że w Polsce wciąż rozmowy o intymności są dla wielu tabu. W tej wznowionej po latach książce można przyjrzeć się nie tylko historiom przekazywanym przez jedną płeć, co samo w sobie jest dużym atutem. Autorka zebrała nowe historie, także te odsłaniające mroczne zakamarki seksualności.
Miażdżony "Jurrasic World", obskurna Warszawa w hicie Prime Video i nowe perełki w streamingu. O tym w nowym Clickbaicie. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Mountainboard czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: