Little boy is sitting on the couch and switching TV channels.television, switch, boy, child, home, control, indoor, remote, watch, person, button, video, technology, remote control, display, electronic, screen, tv, watching, young, childhood, hand, entertainment, program, sofa, channel, copy space, male, holding, cute, leisure, lifestyle, carefree, confidence, horizontal, media, monitor, multimedia, relaxation, room, device, looking, smiling, caucasian, black, blue, cheerful, concept, equipment, object, television, switch, boy, child, home, control, indoor, remote, watch, person, button, video, technology, remote control, display, electronic, screen, tv, watching, young, childhood, hand, entertainment, program, sofa, channel, copy space, male, holding, cute, leisure, lifestyle, carefree, confidence, horizontal, media, monitor, multimedia, relaxation, room, device, looking, smiling, caucasian, black, blue, cheerful, concept, equipment
WP Film
25.02.2025

Psycholog alarmuje. Do gabinetów trafią dzieci z lękami, wskazuje powód

Na co dzień żyjemy popkulturą i streamingiem. Jednak tym razem rozmawiamy o tym, dlaczego warto od tych ekranów się oderwać. A jednocześnie, w jaki sposób wychowywać dzieci starsze i młodsze w duchu kultury?

Gościem ostatniego specjalnego odcinka Podcastu Clickbait jest Marta Bąkowska, psycholog kliniczny dzieci i młodzieży, która rzuca światło na to, w jakim chaosie komunikacyjnym żyją dziś młodzi ludzie. Są szczególnie narażeni na wszelkie bodźce i przekazy, których jeszcze nie potrafią zinterpretować.

- Nazywam to śmietnikiem sensorycznym. Tak, jak kiedyś był niedobór wszystkiego, tak dzisiaj ten nadmiar powoduje, że podstawową trudnością i rodziców, i dorosłych, i dzieci jest świadomy wybór tego, co na nas dobrze działa, a co na nas wpływa źle.

Psycholog alarmuje, że wiele treści dzieci oglądają bez kontroli i wiedzy swoich opiekunów.

Trafiają do mnie dzieci, które są w silnym lęku. Gdy szukamy źródła tego lęku, to bardzo często okazuje się, bo rodzice mówią: "nie wiemy skąd ten lek, ograniczamy, kontrolujemy, staramy się świadomie użyczać dziecku tego telefonu". I co się okazuje? Że na przykład wiele dzieci, jest fanami tak zwanych shortsów (krótkich klipów na Youtubie - przyp. red.).

Tymczasem są to przekazy i obrazy, na które dziecko nie jest jeszcze gotowe. Nie mając narzędzi, by sobie poradzić z emocjami wywołanymi przez nie, kieruje się w lęk czy nawet agresję.

Jak bardzo wpływają takie nastroje na dziecko? Psycholog mów: - Dzisiaj już nie możemy mówić tylko i wyłącznie o pobudzeniu, tylko o ekstremum. Są dzieci, o których powiedzieć, że mają kłopot z regulacją emocji, to jest za mało. One są tak ekstremalnie napięte i pobudzone.

Rozmawiamy także o skali problemu. - To jest widoczne w tych raportach na przestrzeni ostatnich trzech, czterech, pięciu lat, to absolutnie tendencja wzrostowa.

Poruszamy jednocześnie kwestie terapeutycznych możliwości kultury. Dyskutujemy o tym, w jaki sposób zarówno jej odbiór, jak i tworzenie wpływa na wzmocnienie więzi między dzieckiem i rodzicem, poczucie bezpieczeństwa dorastającego człowieka. Podajemy przykłady inicjatyw, które pomagają się otwierać na wartościowe przekazy i wskazujemy, jak wybierać te, które naszym dzieciom pomogą, a nie zaszkodzą.

Chcesz wiedzieć, jak kultura może być środkiem w terapii i w komunikacji z dzieckiem - posłuchaj naszego odcinka specjalnego.

Odcinek powstał przy współpracy z firmą Orlen.

Zobacz także